Vishay/Dale RNC55H7870FMBSL
RNC55H7870FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7870FMBSL
Brief Description
RES 787 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7870FMBSL.pdf
Availability of RNC55H7870FMBSL
QUANTITY
RNC55H7870FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7870FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7870FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)787
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7870FMBSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7870FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7870FMBSL Details Description
Related parts for RNC55H7870FMBSL
RES SMD 165 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS STR .156 TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf