Vishay/Dale RNC55H7870FSR36
RNC55H7870FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7870FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 787 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7870FSR36.pdf
Availability of RNC55H7870FSR36
QUANTITY
RNC55H7870FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7870FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H7870FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7870FSR36
Related LinksRNC55H7, RNC55H7870FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7870FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H7870FSR36
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
ADM20T/AE20G/ADM20T datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 10MM datasheet.pdf
TRANSF 12VAC .84A WORLD SERIES datasheet.pdf
RES 2.98K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf