Vishay/Dale RNC55H7870FSR36
RNC55H7870FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7870FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 787 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7870FSR36.pdf
Availability of RNC55H7870FSR36
QUANTITY
RNC55H7870FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7870FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H7870FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7870FSR36
Related LinksRNC55H7, RNC55H7870FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7870FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H7870FSR36
CONN SPRING CONT 22 POS .295 SMD datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 4A 600V KBL datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 8HTSOP-J datasheet.pdf
IC OPAMP TRANSCOND 2MHZ 16DIP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 15UH SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PNL MNT SKT datasheet.pdf