Vishay/Dale RNC55H7871FRR36
RNC55H7871FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7871FRR36
Brief Description
RES 7.87K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7871FRR36.pdf
Availability of RNC55H7871FRR36
QUANTITY
RNC55H7871FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7871FRR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H7871FRR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7871FRR36
Related LinksRNC55H7, RNC55H7871FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7871FRR36 Details Description
Related parts for RNC55H7871FRR36
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC CPU SUPRV 64K EE RST HI 8SOIC datasheet.pdf
RELAY SOFTSTART 240V 25A AC OUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 31POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CABLE 10COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 800mA Lighting 8-SOIC datasheet.pdf