Vishay/Dale RNC55H7960BSBSL
RNC55H7960BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7960BSBSL
Brief Description
RES 796 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7960BSBSL.pdf
Availability of RNC55H7960BSBSL
QUANTITY
RNC55H7960BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7960BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7960BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)796
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7960BSBSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7960BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7960BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H7960BSBSL
RES METAL OX 5W 590 OHM 1% AXL datasheet.pdf
RTD TEMPERATURE SENSOR datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/SM 2.56"LX2.56"W datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
BVZF 7.62/04/180 SN BK datasheet.pdf
DIN-SIGNAL HARBUS64-160FP-17C1-1 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf