Vishay/Dale RNC55H7961BRRSL
RNC55H7961BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7961BRRSL
Brief Description
RES 7.96K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7961BRRSL.pdf
Availability of RNC55H7961BRRSL
QUANTITY
RNC55H7961BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7961BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7961BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7961BRRSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7961BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7961BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H7961BRRSL
FERRULE 1.0MM 14 YLW 1 = 500PCS datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE 1PH 15A 50V GBPC-W datasheet.pdf
CBL 5POS 7/8" 16UNF PLUG-WIRE 2M datasheet.pdf
RES 1.15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEATSHRINK 18AWG 1000' BLACK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf