Vishay/Dale RNC55H7961BSBSL
RNC55H7961BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7961BSBSL
Brief Description
RES 7.96K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7961BSBSL.pdf
Availability of RNC55H7961BSBSL
QUANTITY
RNC55H7961BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7961BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7961BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7961BSBSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7961BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7961BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H7961BSBSL
IDC CABLE - MKR30A/MC34M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Female Sockets 30 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SENSOR PRESS 100PSI GAUGE 5V DIP datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
OSC VCXO 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX W/PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SCK ADAPT 8P SOIC-W TO SOIC 0.6 datasheet.pdf
OSC MEMS 6.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf