Vishay/Dale RNC55H79R6BSBSL
RNC55H79R6BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H79R6BSBSL
Brief Description
RES 79.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H79R6BSBSL.pdf
Availability of RNC55H79R6BSBSL
QUANTITY
RNC55H79R6BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H79R6BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H79R6BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)79.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H79R6BSBSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H79R6BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H79R6BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H79R6BSBSL
CONN HEADER 6POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
24 CONTACT CONNECTORS COVER datasheet.pdf
MOD PWR INLET PCB 1.5MM PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 5POS datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA SMT/CLIP DR TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf