Vishay/Dale RNC55H8001BSB14
RNC55H8001BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8001BSB14
Brief Description
RES 8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8001BSB14.pdf
Availability of RNC55H8001BSB14
QUANTITY
RNC55H8001BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8001BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H8001BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8001BSB14
Related LinksRNC55H8, RNC55H8001BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8001BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H8001BSB14
ADAPTER PROGRAMMER 32-PLCC datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO5 0.038" datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
CABLE SGL-END R/A FMAL 19POS 3' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
3.5MM EURO HEADER VERT BLK AU 4C datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64BGA datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf