Vishay/Dale RNC55H8042BSRE6
RNC55H8042BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8042BSRE6
Brief Description
RES 80.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8042BSRE6.pdf
Availability of RNC55H8042BSRE6
QUANTITY
RNC55H8042BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8042BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H8042BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)