Vishay/Dale RNC55H8062FPRSL
RNC55H8062FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8062FPRSL
Brief Description
RES 80.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8062FPRSL.pdf
Availability of RNC55H8062FPRSL
QUANTITY
RNC55H8062FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8062FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H8062FPRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8062FPRSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H8062FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8062FPRSL Details Description
Related parts for RNC55H8062FPRSL
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
IC AMP LNA GAAS MMIC 16QFN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 4.7K 1% RADIAL datasheet.pdf
OSC CRO 2594-3026 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
ZSFP+ STACKED 2X6 W/LIGHT PIPE datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 20% 50V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
HD-BNC PLUG TO HD-BNC PLUG 12" datasheet.pdf