Vishay/Dale RNC55H8063BSBSL
RNC55H8063BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8063BSBSL
Brief Description
RES 806K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8063BSBSL.pdf
Availability of RNC55H8063BSBSL
QUANTITY
RNC55H8063BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8063BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H8063BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)806k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8063BSBSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H8063BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8063BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H8063BSBSL
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 4BIT 16QFN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2.2K OHM SMD 0805 datasheet.pdf
POT 47K OHM 0.4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN HSG R/A INLINE PLUG 6POS datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 56V 2.68A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
25W3 F 30A PC TAIL 4-40 datasheet.pdf