Vishay/Dale RNC55H80R6DSB14
RNC55H80R6DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H80R6DSB14
Brief Description
RES 80.6 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H80R6DSB14.pdf
Availability of RNC55H80R6DSB14
QUANTITY
RNC55H80R6DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H80R6DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H80R6DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H80R6DSB14
Related LinksRNC55H8, RNC55H80R6DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H80R6DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H80R6DSB14
RES ARRAY 8 RES 12K OHM 16SOIC datasheet.pdf
HOLDING ROD MICRO SMD CLIP 10/PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IGBT 600V FRD SOT-227B datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 60MA 6DFN datasheet.pdf
090III 10P PLUG ASSY datasheet.pdf
RES 0.0 OHM 1/8W JUMP AXIAL datasheet.pdf
FMBC NEO FLTR 3PH 2ST 130A 480V datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
101-LOK TRIO TEK MALE VERTICAL datasheet.pdf
PCMCIA MECHANISM datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf