Vishay/Dale RNC55H80R6FSB14
RNC55H80R6FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H80R6FSB14
Brief Description
RES 80.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H80R6FSB14.pdf
Availability of RNC55H80R6FSB14
QUANTITY
RNC55H80R6FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H80R6FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H80R6FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H80R6FSB14
Related LinksRNC55H8, RNC55H80R6FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H80R6FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H80R6FSB14
TERM MALE FAST ON 14-16AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 5M 12-24VDC NPN datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 85MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 8POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS INLINE PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 190VWM 307.8VC DO214AB datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 56K OHM 14SOIC datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
MKP 1.5UF 5% 1250VDC DRAWING T1 datasheet.pdf