Vishay/Dale RNC55H80R6FSR36
RNC55H80R6FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H80R6FSR36
Brief Description
RES 80.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H80R6FSR36.pdf
Availability of RNC55H80R6FSR36
QUANTITY
RNC55H80R6FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H80R6FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H80R6FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H80R6FSR36
Related LinksRNC55H8, RNC55H80R6FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H80R6FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H80R6FSR36
RES SMD 187 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-SUB CABLE MML15K/MC16M/MFL15K datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.5A 8WSON datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP CPCI 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CBL PLUG-OF-NAILS 10-PIN datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 550MA 490 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
IC SRAM 512K X 8 5.0V 44-TSOP datasheet.pdf