Vishay/Dale RNC55H8201BSB14
RNC55H8201BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8201BSB14
Brief Description
RES 8.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8201BSB14.pdf
Availability of RNC55H8201BSB14
QUANTITY
RNC55H8201BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8201BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H8201BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8201BSB14
Related LinksRNC55H8, RNC55H8201BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8201BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H8201BSB14
MCU 8BIT 8K FLASH ICP 28SOIC datasheet.pdf
WRISTSTRAP DUAL ASSY MTL EXP 4MM datasheet.pdf
IC SRL PROGR TRPL PLL CLK 20QSOP datasheet.pdf
THERMAL PAD 2500S20 8X16" 0.100" datasheet.pdf
T-BOLT HEAD KNUCKLE ASSEM BASE datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
3M 4646 VHB 1.5" SQ - 5/PACK datasheet.pdf
A4 400W 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf