Vishay/Dale RNC55H8250BRRSL
RNC55H8250BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8250BRRSL
Brief Description
RES 825 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8250BRRSL.pdf
Availability of RNC55H8250BRRSL
QUANTITY
RNC55H8250BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8250BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H8250BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8250BRRSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H8250BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8250BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H8250BRRSL
RES ARRAY 4 RES 1.3K OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PROG CLOCK GEN 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V C0H 0201 datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 65.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 10A 1/8TH BRCK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf