Vishay/Dale RNC55H8251DSRE6
RNC55H8251DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8251DSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8251DSRE6.pdf
Availability of RNC55H8251DSRE6
QUANTITY
RNC55H8251DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8251DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H8251DSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8251DSRE6
Related LinksRNC55H8, RNC55H8251DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8251DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H8251DSRE6
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D618SM datasheet.pdf
CONN SPADE TONGUE 22-16AWG #8 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.19 SOT-23 datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORXPLUS IP9 5.71" datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
RES 226K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 48V 9.5A 450W datasheet.pdf