Vishay/Dale RNC55H8251FSB14
RNC55H8251FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8251FSB14
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8251FSB14.pdf
Availability of RNC55H8251FSB14
QUANTITY
RNC55H8251FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8251FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H8251FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8251FSB14
Related LinksRNC55H8, RNC55H8251FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8251FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H8251FSB14
CAP ALUM 680UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
HDR STR DR.100 GDP PF datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 2.03MM-5.58MM CMT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 350mA Lighting 8-MSOP-EP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 10V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 23POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 12.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf