Vishay/Dale RNC55H8252BSR36
RNC55H8252BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8252BSR36
Brief Description
RES 82.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8252BSR36.pdf
Availability of RNC55H8252BSR36
QUANTITY
RNC55H8252BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8252BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H8252BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8252BSR36
Related LinksRNC55H8, RNC55H8252BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8252BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H8252BSR36
LIGHT PIPE .750" ROUND PNL MT datasheet.pdf
IC PWR DRVR 8BIT ADDRESS 20SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 820PF 5% 50VDC 0805 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 56OHM 300MA 0201 datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT MPO-LC 24-PLEX datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 6A 125VAC datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 84MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
68UF 35V 8X8X10MM 125C 1500H datasheet.pdf