Vishay/Dale RNC55H8252FPBSL
RNC55H8252FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8252FPBSL
Brief Description
RES 82.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8252FPBSL.pdf
Availability of RNC55H8252FPBSL
QUANTITY
RNC55H8252FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8252FPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H8252FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8252FPBSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H8252FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8252FPBSL Details Description
Related parts for RNC55H8252FPBSL
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf