Vishay/Dale RNC55H8351BRB14
RNC55H8351BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8351BRB14
Brief Description
RES 8.35K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8351BRB14.pdf
Availability of RNC55H8351BRB14
QUANTITY
RNC55H8351BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8351BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H8351BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.35k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8351BRB14
Related LinksRNC55H8, RNC55H8351BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8351BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H8351BRB14
RES SMD 0.68 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 7.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 600MA 220 MOHM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp 100PC datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 910MA 270 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LIGHT PIPE ROUND 4MM CLEAR datasheet.pdf
BUSS AIRCRAFT LIMITER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf