Vishay/Dale RNC55H8352DSB14
RNC55H8352DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8352DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 83.5K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8352DSB14.pdf
Availability of RNC55H8352DSB14
QUANTITY
RNC55H8352DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8352DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H8352DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)83.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8352DSB14
Related LinksRNC55H8, RNC55H8352DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8352DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H8352DSB14
FIXED IND 120NH 170MA 870 MOHM datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 8.74"LX5.74"W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 44VQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
IDC CABLE- ASC10B/AE10G/X datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 120V 10A TO220F datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf