Vishay/Dale RNC55H8450DSRSL
RNC55H8450DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8450DSRSL
Brief Description
RES 845 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8450DSRSL.pdf
Availability of RNC55H8450DSRSL
QUANTITY
RNC55H8450DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8450DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H8450DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)845
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8450DSRSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H8450DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8450DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H8450DSRSL
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE MOD 450A 1000V STUD datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.57 OHM 1% 20W datasheet.pdf
HONEYWELL ZEPHYR AIRFLOW SENSOR datasheet.pdf
BLT 5.08/04/180LR SN OR datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 6.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 1.5A datasheet.pdf
LED COB CXB1820 2700K WHT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf