Vishay/Dale RNC55H8451FMB14
RNC55H8451FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8451FMB14
Brief Description
RES 8.45K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8451FMB14.pdf
Availability of RNC55H8451FMB14
QUANTITY
RNC55H8451FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8451FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H8451FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.45k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8451FMB14
Related LinksRNC55H8, RNC55H8451FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8451FMB14 Details Description
Related parts for RNC55H8451FMB14
RES SMD 4.22KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
DIN RAIL RELAY MOD 4PDT 120VAC datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf