Vishay/Dale RNC55H85R6DSB14
RNC55H85R6DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H85R6DSB14
Brief Description
RES 85.6 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H85R6DSB14.pdf
Availability of RNC55H85R6DSB14
QUANTITY
RNC55H85R6DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H85R6DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H85R6DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)85.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H85R6DSB14
Related LinksRNC55H8, RNC55H85R6DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H85R6DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H85R6DSB14
IC QUADRATURE MOD DIRECT 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC HEX DELAY ELEMENT 16-SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 504V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 2W DO204AL datasheet.pdf
SINGULATION TOOL KIT 1 datasheet.pdf
SPIFLASH 1.8V 32M-BIT 4KB UNIFOR datasheet.pdf
25POS F PC REAR SP 830PF FILT datasheet.pdf