Vishay/Dale RNC55H8622BSRE6
RNC55H8622BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8622BSRE6
Brief Description
RES 86.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8622BSRE6.pdf
Availability of RNC55H8622BSRE6
QUANTITY
RNC55H8622BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8622BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H8622BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8622BSRE6
Related LinksRNC55H8, RNC55H8622BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8622BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H8622BSRE6
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 4.7K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CRIMP TOOL OFFSET INDENTER datasheet.pdf
CAP TRIM 4-30PF 6KV CHASS MNT datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 2.54MM datasheet.pdf