Vishay/Dale RNC55H8641BSRE6
RNC55H8641BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8641BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.64K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8641BSRE6.pdf
Availability of RNC55H8641BSRE6
QUANTITY
RNC55H8641BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8641BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H8641BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.64k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8641BSRE6
Related LinksRNC55H8, RNC55H8641BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8641BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H8641BSRE6
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 2AWG TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 20.32X474.98MM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 3.3VOUT 33W datasheet.pdf
TVS DIODE 34.8VWM 61.9VC DO215AB datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf