Vishay/Dale RNC55H8660BSBSL
RNC55H8660BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8660BSBSL
Brief Description
RES 866 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8660BSBSL.pdf
Availability of RNC55H8660BSBSL
QUANTITY
RNC55H8660BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8660BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H8660BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)866
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8660BSBSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H8660BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8660BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H8660BSBSL
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
RES 8.2M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
PREC RES 200-240 OHM 2010 .02% datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf