Vishay/Dale RNC55H8661BSRSL
RNC55H8661BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8661BSRSL
Brief Description
RES 8.66K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8661BSRSL.pdf
Availability of RNC55H8661BSRSL
QUANTITY
RNC55H8661BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8661BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H8661BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8661BSRSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H8661BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8661BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H8661BSRSL
TRANS NPN 20V 2A SOT-23 datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 45NS 32SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 70NS 28SOIC datasheet.pdf
PWR HDR RA THOLE GOLD 30POS datasheet.pdf
IC FREQ MULTIPLIER ZDB 8SOIC datasheet.pdf
PMODSSD SEVEN SEGMENT DISPLAY datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RJ11 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf