Vishay/Dale RNC55H8661DRBSL
RNC55H8661DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8661DRBSL
Brief Description
RES 8.66K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8661DRBSL.pdf
Availability of RNC55H8661DRBSL
QUANTITY
RNC55H8661DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8661DRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H8661DRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8661DRBSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H8661DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8661DRBSL Details Description
Related parts for RNC55H8661DRBSL
IDC CABLE - MSC26K/MC26M/MCS26K datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 20W datasheet.pdf
IC QUAD DIFF COMPARATOR 14-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE F/A DIAZED DII 20A 500V EUR datasheet.pdf
THERMISTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RFID INTELLIGENT FLAG AMP datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 1A 24VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf