Vishay/Dale RNC55H8661FRRE6
RNC55H8661FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8661FRRE6
Brief Description
RES 8.66K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8661FRRE6.pdf
Availability of RNC55H8661FRRE6
QUANTITY
RNC55H8661FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8661FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H8661FRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8661FRRE6
Related LinksRNC55H8, RNC55H8661FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8661FRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H8661FRRE6
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 1606 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 32A ISOPLUS247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHT 3000K SCREW MT datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS SMT GOLD datasheet.pdf
MARKER GENERIC ADH datasheet.pdf
IR CON 16 PIN 16-14 CRIMP GOLD datasheet.pdf
CAP CER 62PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1500 PF 10% 2000VDC datasheet.pdf