Vishay/Dale RNC55H8760BSB14
RNC55H8760BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8760BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 876 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8760BSB14.pdf
Availability of RNC55H8760BSB14
QUANTITY
RNC55H8760BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8760BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H8760BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)876
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8760BSB14
Related LinksRNC55H8, RNC55H8760BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8760BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H8760BSB14
Crystal 8.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 22POS R/A datasheet.pdf
CONN FFC/FPC RCPT HSG 23POS 2.54 datasheet.pdf
CONN FORK VINYL INSUL #6 100PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 126MA 3 OHM TH datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 50MA TO-72 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf