Vishay/Dale RNC55H8760BSBSL
RNC55H8760BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8760BSBSL
Brief Description
RES 876 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8760BSBSL.pdf
Availability of RNC55H8760BSBSL
QUANTITY
RNC55H8760BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8760BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H8760BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)876
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8760BSBSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H8760BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8760BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H8760BSBSL
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO220 datasheet.pdf
SPLICE FIBRLOK II W/SC-UPC PIGTL datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 4 PWR 24SGL 3.18MM datasheet.pdf
HEATSHRINK MOLDED Y BOOT EPB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
OSC TCXO 65.536MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MICRO 100C P 18" WHT NI datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 410MW SOD123 datasheet.pdf