Vishay/Dale RNC55H8871BSRSL
RNC55H8871BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8871BSRSL
Brief Description
RES 8.87K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8871BSRSL.pdf
Availability of RNC55H8871BSRSL
QUANTITY
RNC55H8871BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8871BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H8871BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8871BSRSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H8871BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8871BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H8871BSRSL
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 1808 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SMART CARD CONN datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 290MA 3.6 OHM datasheet.pdf