Vishay/Dale RNC55H8871FSRSL
RNC55H8871FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8871FSRSL
Brief Description
RES 8.87K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8871FSRSL.pdf
Availability of RNC55H8871FSRSL
QUANTITY
RNC55H8871FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8871FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H8871FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8871FSRSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H8871FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8871FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H8871FSRSL
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 9.42K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 1.26K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V X5R 0201 datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
LABEL CARD SILVER datasheet.pdf
JTV RELAY 1 FORM C 9V datasheet.pdf