Vishay/Dale RNC55H8872BSBSL
RNC55H8872BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8872BSBSL
Brief Description
RES 88.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8872BSBSL.pdf
Availability of RNC55H8872BSBSL
QUANTITY
RNC55H8872BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8872BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H8872BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8872BSBSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H8872BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8872BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H8872BSBSL
CONN HEADER 3POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
LOW datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SC70 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 250VAC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
JUN-TIM FEMALE HSG 2P datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
EVAL BOARD 5-PAD CAP TOUCH datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 5W DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf