Vishay/Dale RNC55H8872BSRE6
RNC55H8872BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8872BSRE6
Brief Description
RES 88.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8872BSRE6.pdf
Availability of RNC55H8872BSRE6
QUANTITY
RNC55H8872BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8872BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H8872BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8872BSRE6
Related LinksRNC55H8, RNC55H8872BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8872BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H8872BSRE6
CONN HEADER 11POS 1.25MM SMD TIN datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
IGBT 1200V 3.2A 28W TO220-3 datasheet.pdf
RES 3.30K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 150MW 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf