Vishay/Dale RNC55H8873FSR36
RNC55H8873FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8873FSR36
Brief Description
RES 887K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8873FSR36.pdf
Availability of RNC55H8873FSR36
QUANTITY
RNC55H8873FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8873FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H8873FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8873FSR36
Related LinksRNC55H8, RNC55H8873FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8873FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H8873FSR36
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 2A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 12MHZ XCEPT datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
BOOK SPANISH DISEQO E IMPL PIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 410MW SOD123 datasheet.pdf