Vishay/Dale RNC55H88R7FSRE6
RNC55H88R7FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H88R7FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 88.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H88R7FSRE6.pdf
Availability of RNC55H88R7FSRE6
QUANTITY
RNC55H88R7FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H88R7FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H88R7FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H88R7FSRE6
Related LinksRNC55H8, RNC55H88R7FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H88R7FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H88R7FSRE6
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO STR 60POS GOLD datasheet.pdf
RES 56 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 36POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf