Vishay/Dale RNC55H88R7FSRE6
RNC55H88R7FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H88R7FSRE6
Brief Description
RES 88.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H88R7FSRE6.pdf
Availability of RNC55H88R7FSRE6
QUANTITY
RNC55H88R7FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H88R7FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H88R7FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H88R7FSRE6
Related LinksRNC55H8, RNC55H88R7FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H88R7FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H88R7FSRE6
TRM RNG TUBE N INS 250 KCMIL 1/2 datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 R/A datasheet.pdf
IC SRAM 36MB 250MHZ 165BGA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 16SOIC datasheet.pdf
MODULE BISM II W/PWR AMP datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 80VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT SKT 4POS SLD CUP PNL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 T2 SLIDE AMP CONN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf