Vishay/Dale RNC55H8982BSR36
RNC55H8982BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8982BSR36
Brief Description
RES 89.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8982BSR36.pdf
Availability of RNC55H8982BSR36
QUANTITY
RNC55H8982BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8982BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H8982BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)89.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8982BSR36
Related LinksRNC55H8, RNC55H8982BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8982BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H8982BSR36
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS 5.59MM NAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 28POS HL LOW P datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ABBTM-NVC-MDCS71 datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf
220UF 16V 6,3X11 datasheet.pdf