Vishay/Dale RNC55H9003DSB14
RNC55H9003DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9003DSB14
Brief Description
RES 900K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9003DSB14.pdf
Availability of RNC55H9003DSB14
QUANTITY
RNC55H9003DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9003DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H9003DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)900k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9003DSB14
Related LinksRNC55H9, RNC55H9003DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9003DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H9003DSB14
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf