Vishay/Dale RNC55H9091FMRSL
RNC55H9091FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9091FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9091FMRSL.pdf
Availability of RNC55H9091FMRSL
QUANTITY
RNC55H9091FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9091FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H9091FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9091FMRSL
Related LinksRNC55H9, RNC55H9091FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9091FMRSL Details Description
Related parts for RNC55H9091FMRSL
IC OCT TRNSP NON-INV LTCH 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
ELECTRODE HOLDER 3POLES 300MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A IPAK datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 450MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12V IN 9V OUT datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 8.86"L X 7.8"W datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 120POS DR LOW datasheet.pdf
4" X 2" PAPER LABEL 4 RLS/CASE datasheet.pdf