Vishay/Dale RNC55H9092BSR36
RNC55H9092BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9092BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 90.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9092BSR36.pdf
Availability of RNC55H9092BSR36
QUANTITY
RNC55H9092BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9092BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H9092BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9092BSR36
Related LinksRNC55H9, RNC55H9092BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9092BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H9092BSR36
RES 931 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.32 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 5MM WHITE datasheet.pdf
SAFETY RELAY DIN RAIL MOUNT 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.055GHZ 689TBGA datasheet.pdf
IC SIGNAL CONDITIONING QFN datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf