Vishay/Dale RNC55H9093DSRSL
RNC55H9093DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9093DSRSL
Brief Description
RES 909K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9093DSRSL.pdf
Availability of RNC55H9093DSRSL
QUANTITY
RNC55H9093DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9093DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H9093DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9093DSRSL
Related LinksRNC55H9, RNC55H9093DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9093DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H9093DSRSL
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H 4-20MA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-DIP datasheet.pdf
IC SUPERVISR CPU 2K EEPROM 8DIP datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 60V 1A SOT223 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf