Vishay/Dale RNC55H9310BSB14
RNC55H9310BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9310BSB14
Brief Description
RES 931 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9310BSB14.pdf
Availability of RNC55H9310BSB14
QUANTITY
RNC55H9310BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9310BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H9310BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)931
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9310BSB14
Related LinksRNC55H9, RNC55H9310BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9310BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H9310BSB14
FIXED IND 3.9UH 940MA 140 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
C/A 12FIB SM MPO-MPO datasheet.pdf
RES 45K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC AFE 19BIT 5CH 64-LQFP datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 34POS datasheet.pdf
OSC XO 250.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 3A datasheet.pdf