Vishay/Dale RNC55H9311BSBSL
RNC55H9311BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9311BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.31K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9311BSBSL.pdf
Availability of RNC55H9311BSBSL
QUANTITY
RNC55H9311BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9311BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H9311BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.31k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9311BSBSL
Related LinksRNC55H9, RNC55H9311BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9311BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H9311BSBSL
RES 390 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV NP0 3640 datasheet.pdf
RES WIREWOUND 1.0 OHM 3W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
ACCY MIRROR MNT 3/4 58A datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
SCOPE: FLEXIBLE CABLE 1000MM datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 223POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 250MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf