Vishay/Dale RNC55H93R1BSB14
RNC55H93R1BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H93R1BSB14
Brief Description
RES 93.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H93R1BSB14.pdf
Availability of RNC55H93R1BSB14
QUANTITY
RNC55H93R1BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H93R1BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H93R1BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)93.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H93R1BSB14
Related LinksRNC55H9, RNC55H93R1BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H93R1BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H93R1BSB14
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 152POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 56POS 3A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MT SKTS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 115V datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 85-250V PANEL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 76DQFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf