Vishay/Dale RNC55H93R1BSRE6
RNC55H93R1BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H93R1BSRE6
Brief Description
RES 93.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H93R1BSRE6.pdf
Availability of RNC55H93R1BSRE6
QUANTITY
RNC55H93R1BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H93R1BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H93R1BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)93.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H93R1BSRE6
Related LinksRNC55H9, RNC55H93R1BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H93R1BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H93R1BSRE6
RELAY RF SPDT 500MA 3V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 25V Y5V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X5R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf